Staff

SENIOR LEADERSHIP TEAM

 
Head Teacher - Child Protection

SM-image

Mrs S. Manzi

Head of KS1 & EYFS - Child Protection

 

JW-Image2

Mrs J. Whiley

Head of KS2 - Child Protection

MM-image

Mrs M. Moore

Assistant Head - Mathematical Development (Subject Lead) - SENCO

 

CD-Image

Mrs C. Daly

Assistant Head - Communication & Language (Subject Lead)

IM-Image

Mr I. McAlinney

Assistant Head - SENCO

KJ-Image

Mrs K. Johnson

School Business Manager Mrs C. Conner

 

School Office

 
Office Manager Mrs S. Brown
Admin Assistant KS1 Mrs T. Lacey
Admin Assistant KS2 Miss Y. Kennedy
Finance/Office Assistant Miss F. Hammond

 

Attendance Officers

Mrs L. Asbury - School Officer EWPA
Mrs I. McLellan - Education Welfare Officer SEAAS

 

Pathways

Ms L. Metcalf - Teacher - Pathways Assessment Nursery

 

Teaching Staff            

FOUNDATION STAGE 
Mrs K. Warrener
 
RECEPTION
Ms U. Kiernan - R1 (Head of Year)                     Humanities
Mrs D. Ali and Mrs C. Sansom - R2                     Personal Development & Welfare
Miss Z. Bryant - R3                                             Mathematical Development
 
YEAR 1
Miss E. Brown - 1B (Head of Year)                       Mathematics
Miss G. Lloyd-Forrest  - 1LF                                           Humanities
Mrs N. McCormack - 1M                                     Science and Technology - DT Support
 
YEAR 2
Mrs K. Lewis - 2L (Head of Year)                           Science & Technology - ICT Co-Ordinator
Miss M. Evans - 2E                                              Personal Development and Welfare Team - PE
Mrs N. Payton - 2P                                              Communication and Language Team - Phonics Lead
 
YEAR 3
Mrs C. O'Neill - 3N (Head of Year)                         Communication & Language Team - English Co-Ordinator
Ms J. Barss - 3B                                                  Humanities
Mrs A. Kesto - 3K                                                Arts & Display
 
YEAR 4
Mrs K. Causarano - 4C (Head of Year)                    Science (Subject Lead) & Technology 
Miss J. Klomp - 4K                                                   Personal Development & Welfare
Miss M. McDonald - 4M                                        Mathematics
 
YEAR 5
Mr J. Thompson - 5T (Head of Year)                     Mathematical Development - Co-Ordinator
Mrs L. Kaul - 5K                                                 Communication & Language Team
Mrs K. Endersby - 5E                                          Arts Team - Music including Choir
 
YEAR 6
Miss G. Slater - 6S (Head of Year)                        Personal Development & Welfare - Values/PSHE/Growth Mindset
Mr N. Burns - 6B                                               Personal Development & Welfare - PE
Miss R. Power - 6P                                            Arts Team - Art & Display

 

Specialist Dyslexia Teacher

Mrs S. Greenaway                                            Communication & Language

 

PPA Teachers

Ms A. Ermis - PPA / Spanish                               MFL - Communication & Language
Mrs L. Thomson - PPA                                       RE - Personal Development & Welfare
Mrs D. Griffith - PPA                                          Communication & Language
Mrs A. Rust - PPA                                              Science & Technology - DT Lead

 

Mentors

Mrs S. Forsdyke - Learning Mentor KS2
Ms S. Blowers - Behaviour Mentor KS2

 

Nursery Nurses

Mrs D. Blake

 

Teaching Assistants

Ms L. Adkins
Mrs T. Arnold
Mrs P. Beaver
Mrs R. Boyle
Mrs D. Cachia
Mrs D. Davies
Mrs C. Ebdon
Mrs E. Giles
Mrs L. Gilham
Miss Y. Gould
Mrs K. Hudson
Mrs C. Jones
Mrs J. Keogh
Mrs F. Lawrenson
Ms L. Neville
Mrs D. Norton
Mrs C. Parnham
Mrs H. Smith
Ms R. Tait
Mrs V. Vidler
Mrs S. Warwick
Mrs L. Williams
Mrs C. York
Mrs D. Tomaselli
Ms S. Neville
Ms S. Foster
Ms S. Piper

 

Premises

Mr J. Lindeque - Facilities/Site Manager
Miss Y. Gould -  Assistant Caretaker - KS1
Mrs G. Adhikari - Cleaner
Mrs J. Gilbert - Cleaner
Mrs L. Mansfield - Cleaner
Mrs L. Toogood - Cleaner
Mrs A. West - Cleaner
Miss S. Williams - Cleaner

 

Midday Supervisors

Ms L. Adkins  
Mrs T. Arnold  
Mrs D. Davies  
Mrs E. Giles  
Mrs L. Gilham  
Miss S. Krolzig  
Mrs B. Metcalfe  
Mrs M. Midford  
Mrs C. Parnham  
Mrs S. Begum  
Mrs C. Pound  
Mrs L. Rose  
Miss S. Todd  
Mrs S. Warwick  
Ms K. Harris  

 

SCITT Training Teacher

Ms J. Major